Jdi na obsah Jdi na menu
 


Etiopie

 

Hlavní město: Addis Abeba
Rozloha: 1 127 127 km² (26. na světě)
z toho 0,7 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Ras Dašen (4620 m n. m.)
Časové pásmo: GMT +3
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 82 101 998[1] (14. na světě2011)
Hustota zalidnění: 72 ob. / km² (131. na světě)
HDI:  0,363 (nízký) (157. na světě,2011)
Jazyk: amharština (úřední)
Náboženství Etiopská ortodoxní církev(43,5 % populace), islám(33,9 %), protestantismus(18 %), tradiční náboženství (2,6 %) a katolictví (0,7 %), ostatní 0,7 %
Státní útvar
Státní zřízení federativní parlamentní republika
Vznik dle tradice od 982 př. n. l., současný státní útvar od13. století (kromě krátké okupace Itálií byla vždy nezávislá)
Prezident Girma Wolde-Gijorgis
Předseda vlády Hailemariam Desalegn
Měna etiopský birr (ETB)
HDP/obyv. (PPP) 1000 USD
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 231 ETH ET
MPZ ETH
Telefonní předvolba + 251
Národní TLD .et

 

Etiopie (amharsky ኢትዮጵያ, Itjopja),[2] plným názvem Etiopská federativní demokratická republika (amharsky የኢትዮጵያ ፈደራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ, Je Itjopja federešn dimokrasiawi ripublik),[2] je vnitrozemský stát nacházející se v Africkém rohu ve východní Africe. Sousedí na severu s Eritrejí, na východě s Džibutskem a Somálskem, na jihu s Keňou a se Súdánem a Jižním Súdánem na západě. Podle odhadů z roku 2010 žije v Etiopii 82 101 998 lidí.[1] Hlavním městem je Addis Abeba, úředním jazykem federace je amharština.

Na etiopském území se dochovaly pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka z rodu Australopithecus. První lépe zdokumentovaný historický státní útvar na etiopském území představuje zhruba od 3. století př. n. l. aksumská říše, v níž vládla šalomounská dynastiezaložená podle legend potomkem krále Šalomouna a královny ze Sáby. Aksumští vládci přijali ve 4. století křesťanství. Následující staletí znamenaly především se ztrátou obchodních kontaktů a islámskou expanzí úpadek a do značné míry i izolaci. V polovině 19. století započala postupná modernizace a soupeření s evropským kolonialismem. Od první světové války byl až do roku 1974, s pětiletou přestávkou v době italské okupace, etiopským císařem Haile Selassie I. Ten byl poté svržen Mengistu Haile Mariamem, který v zemi nastolilkomunistický režim. Konec tohoto režimu přišel spolu s hroucením sovětského bloku a Mengistu musel v roce 1991 uprchnout ze země. Etiopie se federalizovala a v čele nové vlády pod vedením Etiopské lidové revoluční demokratické fronty stanul Meles Zenawi. Ten v zemi postupem času zavedl autoritářský režim, který je u moci dodnes.

Etiopský stát patří mezi nejchudší země světa. Zemědělství je silně závislé na podnebí a v poměru k rozvinutým státům málo modernizované. Průmysl je nevyvinutý a služby nepříliš kvalitní. Dosud špatný stav infrastruktury se díky vládním investicím postupně zlepšuje. Výjimku v jinak špatné etiopské dopravě tvoří Ethiopian Airlines, které se řadí mezi tři nejdůležitější letecké společnosti v Africe. Navzdory značnékorupci a nedostatečným službám se ekonomika Etiopie rychle rozvíjí; země je však přesto závislá na zahraniční pomoci. Etiopská armádapředstavuje jednu z nejsilnějších ozbrojených sil v Africe a úzce vojensky spolupracuje se Spojenými státy. V oblasti zahraničních vztahů udržuje Etiopie dobré vztahy zvláště s okolními státy s výjimkou Eritreje a Somálska. Ze zahraničních investorů se zde v poslední době nejvíce prosazuje Indie a Čína. Etiopie má rovněž bohatou kulturu založenou na dlouhé historické tradici i kontaktech s okolním světem a v zemi je množství kulturních i přírodních památek.

zdroj: wikipedie.cz

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 32648
Měsíc: 763
Den: 21