Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglie

 

Hlavní město: Londýn
Rozloha: 243 610 km² (77. na světě)
z toho 1,34 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Ben Nevis (1343 m n. m.)
Časové pásmo: +0
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 62 041 000 (22. na světě2007)
Hustota zalidnění: 255 ob. / km² (51. na světě)
HDI:  0,849 (velmi vysoký)(26. na světě, 2010)
Jazyk: angličtina
Náboženství anglikánské
Státní útvar
Státní zřízení parlamentní monarchie
Vznik 1707 (Akt o unii)
Královna Alžběta II.
Premiér David Cameron
Měna Libra šterlinků (GBP)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 826 GBR GB
MPZ GB
Telefonní předvolba +44
Národní TLD .uk

 

 

Spojené království Velké Británie a Severního Irska (oficiálně zkráceně označované jako Spojené království nebo Británie[1][2] a nepřesně označované jako Velká Británie nebo Anglie) je ostrovní stát přiléhající k severozápadu kontinentální Evropy. Zahrnuje ostrovVelkou Británii, severovýchodní část ostrova Irsko, kde hraničí s Irskou republikou, a mnoho menších ostrovů.

Spojené království je ohraničeno Atlantským oceánem, resp. jeho lokálními částmi, tedy Severním mořemLamanšským průlivemKeltským mořemPrůlivem svatého Jiří a Irským mořem. S kontinentální Evropou je spojeno Eurotunelem.

Je parlamentní monarchií složenou ze čtyř zemí: AnglieSkotskaWalesu a Severního Irska. Současnou hlavou státu je královna Alžběta II., jež je zároveň hlavou dalších patnácti států Commonwealth Realm, například KanadyAustrálieNového Zélandu a Jamajky. Takzvanýmibritskými korunními závislými územími jsou Ostrov Man a Normanské ostrovy. Jako takové jsou vlastnictvím Britské koruny, nejsou součástí Spojeného království, jsou s ním pouze spojeny federací známou jako Britské ostrovy. Pod suverenitu Spojeného království spadá též čtrnáct tzv. zámořských území, jež jsou zbytky bývalé Britské říše.

Ačkoliv bylo Spojené království ještě v devatenáctém století nejsilnější velmocí, obě světové války a především pak rozpad koloniální říše v druhé polovině dvacátého století jeho vliv značně oslabily. Přesto je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, jadernou velmocí i členem skupiny G8. Jde o sedmou největší ekonomiku světa s druhými nejvyššími výdaji na obranu. Je tak důležitou politickou, ekonomickou i vojenskou silou. Dále je jedním ze zakládajících členů NATO, členem Evropské unie a Rady Evropy a vůdčí zemí Britského společenství národů.

 

Zdroj: wikipedie.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 43699
Měsíc: 486
Den: 11